Пивовар

Пивовар Kynšperk 1595

Brewery description start header

Brewery description start par

Экскурсии

Киншперкский пивоваренный завод был основан в 1595 году, когда городу было дано право варить пиво императором Рудольфом II. Период расцвета пивоварни наступил с середины XIX века с приходом династии Хааса фон Хаасенфелса (Заяц с Заячей скалы). Влияние семьи Хааса в истории пивоваренного завода имело очень сильное значение, которое принесло его расширение до такой подобы, в которой он находится сейчас. В 2011 году началась массовая реконструкция всего комплекса, и сегодня здесь работают ресторан, пивзавод, фирменный магазин, детская площадка.

  • Групповая экскурсия (от 5 человек) — 150 CZK за человека
  • Индивидуальная экскурсия (1-4 человека) — 300 CZK за человека
  • Для детей до 6 лет вход бесплатный; 12-18 лет — 50 CZK
  • Экскурсия длится около 40 минут, в нее входит дегустация пива
  • В помещениях завода круглый год поддерживаются низкие температуры (1-15°C). Рекомендуем взять с собой теплые вещи.
  • Пн-пт 10:00–17:00 | Сб 13:00–14:00
  • +420 778 009 058 | turistika@pivovar-kynsperk.cz

История пивовара с 1595 года

1595

Městu Kynšperk bylo potvrzeno várečné právo z roku 1579,císařem Rudolfem II. Rok 1595 se dá považovat za rok zahájení vaření piva v Kynšperku.

1620

Na místě starého pivovaru byl postaven nový pivovar včetně sladovny.

18-ый век

V důsledku pobělohorských konfiskací získal majetek Kynšperka včetně pivovaru rod Metternichů, kteří zde vládli až do roku 1734. V první polovině 18. století patřil Kynšperský pivovar mezi 10 největších pivovarů Loketského kraje s výstavem více jak 1300 hektolitrů piva ročně.

1840

V roce 1840 začíná nová historie pivovaru pod vedením rodu Haasů z Hasenfeslu, kteří vlastnili pivovar do roku 1945.

2-ая половина 19-го века

V druhé polovině 19. století byl pivovar rozšířen a vybaven strojním pohonem. Kapacita pivovaru byla deset tisíc hektolitrů piva ročně. Pivo je do vzdálenějších míst rozváženo vlakem. Zároveň dochází k zániku malých vesnických pivovarů v okolí Kynšperka ( Mostov, Lítov, Kaceřov), které nemohly modernímu kynšperskému pivovaru konkurovat.

граница 18-го и 19-го века

Na přelomu 19. a 20. století byl pivovar kompletně přebudován. Z původního pivovaru zůstala jen sladovna a sklepy. Vzhled pivovaru odpovídal tehdejší průmyslové architektuře a její některé prvky můžete shlédnout i dnes. Pivovar měl i moderní technologické vybavení. Varna byla šestinádobová s kotli vyhřívanými parou. V roce 1911 byl pivovar napojen na vodovod. Výstav modernizovaného pivovaru byl projektován na 80 000 hl piva ročně.

1-ая половина 20-го века

V době I. světové války se propadl výstav piva na desetinu rekordní produkce. Na konci dvacátých let dosahovala předválečnou produkci. Pivovar byl znovu modernizován. Největší novinkou byla instalace stáčecí linky lahví.

2-ая половина 20-го века

Po osvobození Československa byl pivovar v roce 1945 konfiskován. Produkce se pohybovala se kolem 30 tisíc hl piva. V roce 1947 byl pivovar předán do správy ONV Sokolov jako Okresní kynšperský pivovar.

2011

Začala se psát nová kapitola pivovaru v Kynšperku. Postupně byl pivovar rekonstruován na komplex pod názvem «Kynšperský dvorec», který obsahuje: pivovar o kapacitě 10 000hl s možností její rozšíření a pivovarskou restauraci s kapacitou 250 míst v klenutém prostoru bývalé sladovny, v zimní a letní zahradě.

2020

Po roce 2020 se začala psát nová kapitola Kynšperského piva. Po příchodu nového sládka Petr Bednáře, který se zároveň chopil i celkového řízení pivovaru, začal vývoj pivovaru nabírat jiný směr. Petr obměnil recepty a způsob výroby stávajících piv a začal vytvářet i piva zcela nová, do té doby v pivovaru nevyráběná, všechna piva však s maximálním důrazem pro dosažení co možná nejvyšší kvality vyrobeného piva. Po koronavirových krizích se situace v pivovaru dostala až na samé dno. Nicméně snaha situaci ustát nebyla marná a s vypětím sil se nám ode dna podařilo odrazit.

2022

Nové stránky. Nový vzhled. Nové možností. V roce 2022 se navíc naše snahy zúročily, kdy se náš Světlý Ležák 12%hm. stal absolutním vítězem mezinárodní degustační soutěže Pivní pečeť, do které bylo letos celkově přihlášeno více než 1000 vzorků piva. Do budoucna chceme i nadále se stejnou vervou usilovat o to, ať pro Vás z Kynšperského pivovaru vychází jen dokonalá piva, která lidem přináší nejen radost a chuťový zážitek, ale jsou celkově obohacujícím elemente pro život, a to jak po stránce psychické, ale i zdravotní. Tak tedy na zdraví!